I mars 2022 holdt Denarius en innsamling til Ukraina: en andel av alt salg på denarius.no resten av måneden gikk til UNICEF og arbeidet deres for barn og familier i landet.

Hvorfor Denarius startet en innsamling til Ukraina

Å samle på og studere mynter og sedler er interesser uten landegrenser. Forskere, kjøpere og forhandlere finnes i alle land i verden. Våren 2022 ble det likevel vanskelig å betjene kunder i to europeiske land, Ukraina og Russland, som var i krig.

24. februar 2022 innledet Russland en fullskala invasjon av Ukraina. Ukraina ble angrepet, og sivilbefolkningen levde under forferdelige forhold. Denarius ønsket å bidra til barn og familier i nød, og 9. mars 2022 kunngjorde vi at en prosentandel av alt salg på denarius.no resten av mars skulle gå til UNICEF og arbeidet deres i Ukraina.

Slik fungerte gaven

  • 15 % av betalinger med bankoverføring ble gitt til UNICEF.
  • 10 % av betalinger med PayPal ble gitt til UNICEF.
  • Løftet gjaldt alt salg på denarius.no fra kunngjøringen og ut mars 2022.

Innsamlingen gjaldt alle kjøp i nettbutikken, enten det var norske mynter, pengesedler eller mynter fra antikken.

Innsamlingen til Ukraina er avsluttet. Vi beholder innlegget som et minne om kampanjen og om hvorfor vi var med.